0

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

تبلیغات دیجیتال چیست

تبلیغات دیجیتال

در دنیای امروز، بیشتر مردم زمان زیادی را صرف دنیای مجازی و اینترنت می‌کنند. به همین دلیل از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، فعالیت‌‌های زیادی انجام می‌‌شود که یکی از مهم ترین آن‌ها، خرید و فروش‌های آنلاین یا به عبارتی کسب درآمد از اینترنت است. بنابراین بیشتر شرکت‌ها و کسب و کارها برای تبلیغات خدمات و محصولات خود از بازاریابی اینترنتی و تبلیغات دیجیتال استفاده می‌کنند تا بتوانند محصول و برند خود را به مخاطبان معرفی کنند و به این ترتیب فروش خود را افزایش دهند.

تبلیغات دیجیتال چیست؟

باید بدانید تعریف مستقیمی برای تبلیغات دیجیتال ارائه نشده است اما می‌توان، همه اقدامات و فعالیت‌هایی که برای بازاریابی کالا و خدمات در فضای دیجیتال انجام می‌شود را تبلیغات دیجیتال نامید. هرگونه فعالیتی که برای فروش در بستر دیجیتال، مانند گوگل، شبکه‌های اجتماعی، وب سایت و حتی از طریق ایمیل صورت گیرد، به نوعی تبلیغات دیجیتال خواهد بود.

آمار فروش‌های اینترنتی نشان می‌دهد، کاربران به خریدهای اینترنتی تمایل داشته و روز به روز خرید از فروشگاه‌های آنلاین افزایش می‌یاید. اگر می‌خواهید به یک فروش مناسب دست پیدا کنید، شما هم باید وارد این بازار بزرگ شوید. برای اینکار ابتدا باید محصولات و خدمات خود را در دنیای دیجیتال تبلیغ کنید. این به معنای ورود شما به تبلیغات دیجیتال است.

مزایای تبلیغات اینترنتی نسبت به روش سنتی

با وجود روش‌های تبلیغات‌ سنتی چرا باید از تبلیغات دیجیتال استفاده کنیم؟

1- هزینه‌های خود را کاهش دهید

هزینه تبلیغات دیجیتالی تقریبا پایین است. به صورتی که حتی افرادی که به تازگی کسب و کار خود را آغاز کرده اند، به راحتی می‌توانند از تبلیغات دیجیتال استفاده کنند. این در حالی است که تبلیغات به روش سنتی هزینه بسیار زیادی دارد.

2- با تبلیغات دیجیتال زودتر به هدف دلخواه خود برسید

زمانی که شرکت‌ها و کسب و کارها برای فروش خدمات و محصولات خود از تبلیغات سنتی استفاده می‌کردند مدت زمان زیادی طول می‌کشید تا نتیجه تبلیغات خود را دریافت کنند و به سود بالایی برسند. اما تبلیغات به روش دیجیتال خیلی سریع شما را به هدفی که دارید، می‌رساند.

علاوه بر این در تبلیغات دیجیتال جزئیات بیشتری قابل مشاهده است. مثلا شما می‌توانید بدانید چه تعداد بازدید کننده دارید و یا اینکه چه زمانی در طول کدام روز تبلیغات شما بازدید کننده بیشتری داشته است.

با استفاده از این اطلاعات و برنامه ریزی مناسب می‌توانید اهداف خود را دنبال کنید. بنابراین تبلیغات دیجیتال به شما کمک می‌کند تا زودتر تصمیم گیری کنید و به نتیجه دلخواهتان برسید.

3- بدون محدودیت زمانی و مکانی تبلیغ کنید

تبلیغات به روش سنتی فضای محدودی به شما می‌دهد و شما فرصت زیادی ندارید تا کسب وکار خود را تبلیغ کنید. اما باید بدانید در تبلیغات دیجیتال، اینترنت این امکان را به شما می‌دهد که فضای زیادی را در اختیار داشته باشید و موفق می‌شوید تا برند خود را پایدار کنید.

4- تبلیغات دیجیتال بی آزار

در تبلیغات دیجیتال شما این امکان را دارید که هر زمانی که بخواهید تبلیغات خود را غیر فعال کنید و یا می‌توانید تبلیغات خود را از هر شبکه اجتماعی خاصی که مد نظردارید خارج کنید. بنابراین می‌توانیم بگوییم تبلیغات دیجیتال مزاحمت کمتری دارد.

5- جهانی فکر کنید

یکی از مزیت‌های تبلیغات دیجیتالی این است که این امکان را فراهم می‌کند که تبلیغات مورد نظر مخاطبان در هرجای دنیا قابل مشاهده باشد. این در حالی است که در تبلیغات سنتی شما نمی‌توانید مطمئن باشید که اکثریت افراد بتوانند تبلیغات شما را دریافت کنند.

6- افزایش میزان مشارکت در تبلیغات دیجیتالی

امروزه کسب و کارها برای تولید و فروش خدمات و محصولات خود نیاز دارند تا بعد از فروش در هر مرحله برای مراحل بعدی برنامه ریزی کنند که این در صورتی موفقیت آمیز است که شرکت‌ها بتوانند با افراد تعامل داشته باشند. در تبلیغات به روش سنتی این کار دشوار است در حالی که در تبلیغات دیجیتالی شرایط تبلیغات به شیوه‌ای است که شرکت‌ها به طور مستقیم با مخاطب خود در ارتباط هستند و میزان مشارکت بالایی دارند.

7- حضور در کنار برندهای بزرگ را تجربه کنید

در تبلیغات دیجیتالی این امکان وجود دارد که کسب و کارها در هر سطح و اندازه‌ای از طبقات باشند سود می‌کنند، درصورتی که تبلیغات سنتی به گونه‌ای است کسب و کارهایی که سطح پایین تری دارند معمولا زیان می‌بینند.

معایب تبلیغات دیجیتالی

در کنار تمام مزایایی که نام بردیم، تبلیغات دیجیتال دارای معایبی است که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1- عدم نظارت بر محتوا

اینترنت محیطی کاملا باز و در اختیار همه است. مهترین عاملی که باعث خرید محصولات شما می‌شود جلب اعتماد خریدار است. اما وجود مطالب دروغین، و محتوای فریب کارانه، اعتماد سازی را سخت کرده است. بعضی از اینترنت به عنوان شبکه فریب نام می‌برند. تشخیص صحت یا کذب بودن تبیلغات ارائه شده و دستیابی به اعتماد کاربران بسیار سخت است.

2- وجود هزاران هزار تبلیغ

هجوم شرکت‌ها و برندهای مختلف به بستر اینترنت، باعث ازیاد تبلیغات دیجیتال در اینترنت شده است. کنار زدن رقبا و دیده شدن، در این هجم از تبلیغات نیاز به تلاش و خلاقیت بسیار دارد.

3- محدودیت سنی مخاطبین آنلاین

آمارها نشان می‌دهد افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند در رده سنی مشخصی هستند. اگر محصولات شما برای این رده سنی، جذاب نباشد و مشتریان شما خارج این محدوده هستند، بهتر است روش تبلیغ خود را تغییر دهید.

هزینه تولید تبلیغات دیجیتال

رسانه‌های دیجیتال، با دیگر رسانه‌ها متفاوت است. این تفاوت‌ها در روش‌های تولید تبلیغات دیجیتال تاثیر می‌گذارد. هزینه تولید و ساخت محتوای مورد نیاز برای رسانه‌های دیجیتال معمولا بالاست. هرچند برای نمایش آنها هزینه‌ای به مراتب کمتر پرداخت می‌کنید.

برای موفقیت در کسب و کارتان علاوه بر سایت باید در شبکه‌های اجتماعی نیز حضور داشته باشید. پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام در پیشبرد اهداف کسب و کارها بسیار موفق عمل کرده اند اما باید بدانید که دراین شبکه اجتماعی رقبای قدرتمندی حضور دارند.

تاکنون موفق شدیم، تبلیغات دیجیتال را تعریف کنیم و مزایا و معایب آن را نیز توضیح دادیم. ولی برای انجام تبلیغات در محیط دیجیتال از کجا شروع کنیم؟

تبلیغات دیجیتال را از کجا باید شروع کرد؟

اولین قدم برای شروع هر کاری، داشتن برنامه و نقشه راه است. دانستن مسیر، خود مهمترین بخش در رسیدن به هدف است. برای شروع تبلیغات دیجیتال، ابتدا برند و شرکت خود را آنالیز کنید. همیشه خودشناسی مهمترین گام است. در مرحله بعد به شناسایی مخاطب بپردازید و در انتها، رقبا را تحلیل کنید. هر جایی که رقیب شما باشد، مشتری شما همانجاست.

آنالیز برند

به لطف بستر اینترنت شما می‌توانید از نظرات افراد مختلف در مورد شرکت و محصولات خود آگاهی داشته باشید. همیشه همه افراد موافق شما نیستند. گاهی به درستی و گاه نادرست، با شما مخالفت می‌کنند و یا با داشتن نظر منفی، اعتبار شما را به خطر می‌اندازند. اگر تبلیغات دیجیتال انجام می‌دهید، همه نقدها و پیشنهادات را در نظر داشته باشید. بازخوردها را پیگیری کنید. پاسخگوی مخاطبین خود باشید. با تحلیل و آنالیز بازخوردها به خوبی می‌توانید برند خود را انالیز کنید.

آنالیز برند
آنالیز مخاطبان

آنالیز مخاطبان

مرحله بعد، شناسایی مخاطبان شماست. چه کسانی جامعه هدف شما هستند و از شما خرید می‌کنند؟ پاسخ این سوال می‌تواند گام بلندی برای رونق کسب و کار شما باشد. بهتر است ویژگی‌ها خاص مشتریان فعلی خود را تحلیل کنید. آنچه آن‌ها احتیاج دارند می‌تواند خدمات شما باشد. رده سنی، علایق و حتی منطقه جغرافیایی می‌تواند روی تبلیغات دیجیتال شما تاثیر گذار باشد.

آنالیز رقیب

مسلما رقبای شما هم در تبلیغات دیجیتال حضور دارند. پس آنها را رصد کنید.

رفتاری که مشتریان در قبال رقبای شما دارند، می‌تواند بهترین الگو و ایده برای شما در رسانه دیجیتال باشد.

آنالیز رقبا

انواع تبلیغات دیجیتال

در ادامه قصد داریم شما را با انواع مختلف تبلیغات دیجیتال آشنا کنیم:

1- انواع تبلیغات محیط‌های ارتقا یافته

2- تبلیغات موبایلی (پوش، نصب اپلیکیشن، درون برنامه ای)

در حال حاضر به دلیل استفاده‌ی زیاد افراد از تلفن همراه، امکانات پیشرفته زیادی در این نوع از وسایل قرار داده شده است که باعث می‌شود مخاطبان بیشتر کارهای اینترنتی خود را از این طریق انجام دهند. به همین دلیل گوشی‌های تلفن همراه دارای انواع امکانات مختلفی برای تبلیغات دیجیتال می‌باشند.

بنابراین به شما پیشنهاد می‌شود برای کسب سود بیشتر از تبلیغات موبایل استفاده کنید. به طور کلی استفاده ار موبایل به صورت صعودی بالا می‌رود. در این میان، استفاده از موبایل در استراتژی تبلیغات شما بسیار موثر است.

همان طور که مشخص است تبلیغات موبایل برای تلفن همراه و گوشی‌های هوشمند و تبلت در نظر گرفته شده است. تبلیغات موبایل را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد. در اینجا به چند نمونه اشاره می‌کنیم.

انواع تبلیغات موبایلی

1- تبلیغات بنری در موبایل

به نمایش بنر تبلیغاتی شما در دستگاه ¬های هوشمند، تبلیغات بنری اطلاق می‌شود. تبلیغات بنری در موبایل نسبت به نمایش تبلیغاتی بنرها در وب سایت‌ها نتایج بهتری را به همراه داشته داشته است. نمایش بنر تبلیغاتی در انواع و اندازه‌های مختلفی قابل اجراست.

2- تبلیغات درون برنامه ای

شاید دیده باشید هنگام اجرای برنامه ای، تبلیغاتی به صورت بنر و یا ویدئو برای شما نمایش داده می‌شود. این روش، شیوه‌ای برای اجرای تبلیغات دیجیتال است. گاهی اوقات برای دیدن تبلیغات درون برنامه ای، به ویژه در بازی ها، برای کاربران امتیازات و جوایز ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود. این شیوه می‌تواند کاربران به دیدن تبلیغات شما تشویق کند.

3- تبلیغات نصب برنامه

محل دیگر برای نمایش تبلیغات شما در موبایل، هنگام نصب برنامه هاست. کاربر در زمان نصب برنامه، می‌تواند تبلیغات شما را مشاهده کند. استفاده از این روش از تبلیغات دیجیتال، باید با دقت فراوان اجرا شود. اعمال بیش از حد تبلیغات می‌تواند عدم رضایت کاربر را به همراه داشته باشد. پس در استفاده از این روش با وسواس عمل کنید.

4- تبلیغات پوش نوتیفیکیشن

یکی از بهترین و موثرترین روش‌های تبلیغات استفاده از تبلیغات پوش نوتیفیکیشن است. ارسال پیام‌های تبلیغاتی در دستگاه‌های هوشمند، می‌تواند بسیار کاربردی و موثر باشد. از طرفی نرخ بالایی در بازدید و بازخورد داشته است.

تبلیغات از طریق خدمات پوش نوتیفیکیشن مدت زیادی در تلفن همراه کاربر باقی می‌ماند. این امر سبب می‌شود مخاطب شما هر زمان خواست به آن رسیدگی کند. همچنین در روش‌های گذشته، برای مشاهده تبلیغات پوش نوتیفیکیشن کاربر می‌بایست آن را باز کند، اما به مدد دستگاه‌های هوشمند، لازم نیست کاربر به راحتی تبلیغات کسب و کار شما را در صفحه نمایش مشاهده می‌کند. همچنین بر خلاف مدل‌های گذشته در روش‌های پوش نوتیفیکیشن جدید، می‌توان از تصویر، ویدئو و متن تبلیغاتی استفاده کرد.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

3- تبلیغات دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی

پیشرفت تکنولوژی سبب تغییر رفتار مشتریان شده است. امروز خریداران قبل از هر خرید در خصوص برندها، ویژگی‌ها و تفاوت‌های محصولات را تحلیل می‌کنند. در محیط مجازی از نظرات استفاده کنندگان آگاه می‌شوند. در این محیط با تولیدکنندگان و فروشندگان تعامل می‌کنند و پیشنهاد و انتقادات خود را بیان می‌کنند.

این امر سبب بالا رفتن جایگاه شبکه‌های اجتماعی در تبلیغات دیجیتال شده است. بالا بودن نرخ بازدید شبکه‌های اجتماعی باعث حضور کسب و کارهای کوچک و بزرگ در شبکه‌های اجتماعی شده است.

زمانی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی موثر خواهد بود که شما را به اهداف‌تان برساند. موثر بودن تبلیغات شما به پلتفرمی که انتخاب کرده اید وابسته است. در ادامه معروف ترین پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی را معرفی می‌کنیم.

فیسبوک: امکانات فیسبوک برای نمایش تبلیغات نامحدود است اما الزمات پایه‌ای نظیر عنوان و خود تبلیغ را دارد. انواع مختلفی از تبلیغ در فیسبوک، بسته به اهداف شرکت شما وجود دارد. می‌توانید پست خود را در فیسبوک منتشر کنید تا لینک وب سایت خود را در فیسبوک نمایش دهید.

لینکدین: در این شبکه اجتماعی شما توانایی انتشار متن و چند رسانه‌ای را خواهید داشت. شبکه اجتماعی لینکدین، بیشتر یک شبکه اختصاصی جهت معرفی کسب و کارها است. استفاده از یک عنوان خوب می‌تواند بسیار مفید بوده و روند پیشرفت شما در این شبکه را سرعت بخشد. نوشتن اطلاعات کافی در پروفایل و درج مشخصات کامل از موارد ضروری در لینکدین است.

توییتر: دیگر شبکه اجتماعی که برای تبلیغات دیجیتال می‌توانید از آن استفاده کنید، توییتر است. توییتر زمانی که یک کاربر از طریق یک توییت تعامل داشته باشد، هزینه دریافت می‌کند. به عنوان مثال اشتراک گذاری، ریتوئیت و یا لایک باعث دریافت هزینه از طرف توییتر است. توییتر از یک سیستم هزینه به ازای تعامل (CPI) استفاده می‌کند.

اینستاگرام: ساده ترین روش در تبلیغات دیجیتال استفاده از اینستاگرام است. برچسب Sponsored مشخص می‌کند، این پست خاص تبلیغات پولی در اینستاگرام است. با کلیک بر روی CTA می‌توان تبلیغ دهنده را مشاهده کرد. روش دیگر از تبلیغات در اینستاگرام، استفاده از فعالیت صفحه کاری، تعامل با بازدید کنندگان و افزایش دنبال کنندگان صفحه شماست.

4- تبلیغات دیجیتال ویدئویی

می‌توان گفت استفاده از محتوای ویدیویی اثرگذارترین نوع تبلیغات دیجیتال است و باید تبلیغات ویدیویی را از بهترین نوع تبلیغات معرفی کنیم. اگر می‌خواهید کسب و کار خودتان را رونق دهید، تبلیغات ویدئویی را فراموش نکنید. در میان چهار نوع تبلیغات (متنی، صوتی، ویدیویی و تصویری)، تبلیغات ویدئویی تاثیرگذارترین روش است.

اگر بخواهیم به گذشته نگاه کنیم، تبلیغات ویدئویی در قبل، میان و یا پایان برنامه‌های تلویزیون دیده می‌شد. هزینه‌های زیادی بابت نمایش این پیام‌های بازرگانی پخش می‌شد. امروزه با ظهور تبلیغات دیجیتال، برندهای مختلف در فضاهای مجازی به تبلیغ محصولات و معرفی خود می‌پردازند.

5- تبلیغات همسان

این نوع از تبلیغات به گونه‌ای طراحی می‌شود که با توجه به پرداخت میزان هزینه از طرف برند مورد نظر، خود را با شکل و عملکرد سایتی که در آن برند مربوطه حضور دارد، متناسب می‌سازد.

با کمی دقت متوجه می‌شویم تبلیغات همسان نسبت به سایر انواع تبلیغات، محتوای متنی بیشتری دارد و به این دلیل که تبلیغات همسان می‌توانند هماهنگی خوبی با تجربه کاربری داشته باشند از جایگاه مناسبی در سایت برخوردار هستند. به طوری که این تبلیغات معمولا در بالا یا پایین صفحات اصلی سایت قرار می‌گیرند و در اطراف صفحه ظاهر نمی‌شوند.

6- تبلیغات بنری (تبلیغات نمایشی)

تبلیغات بنری ازمتداول ترین روش‌های تبلیغات دیجیتال است. اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید خوب است بدانید با عضو شدن در سایت‌هایی که در زمینه‌ی تبلیغات بنری فعالیت دارند و ثبت آدرس و مشخصات سایت خود، می‌توانید تبلیغات بنری را آغاز کنید.

7- تبلیغات کلیکی هدفمند برای تبلیغات دیجیتال

تبلیغات کلیکی از جمله تبلیغات هدفمند در تبلیغات دیجیتال است. اگر به صورت صحیح، آگاهانه و برنامه ریزی شده از این روش استفاده کنید، به سرعت باعث پیشرفت کسب و کار شما خواهد شد. همان گونه که مشخص است هزینه این تبلیغات براساس تعداد کلیک انجام شده محاسبه می‌شود. معروف ترین تبلیغات کلیکی، تبلیغات گوگل است.

8- گوگل ادز در تبلیغات دیجیتال

روزانه افراد زیادی در اینترنت جست و جو می‌کنند و این خود می‌تواتد راهکار مناسبی برای تبلیغات دیجیتال باشد. به این معنی که افرادی را در نظر بگیرید که قصد جست و جو در اینترنت را دارند. در این هنگام مشاهده تبلیغات شما می‌تواند تاثیر بسیار خوبی در روند فروش بیشتر داشته باشد.

اگر قصد دارید از روش تبلیغات مبتنی بر جست و جو استفاده کنید، گوگل ادز، بینگ و یاهو و…راهکار مناسبی برای شما است. با استفاده از این راهکار می‌توانید با پرداخت هزینه به ازای هر کلیک، با سرعت بسیار زیادی در جایگاه مناسب صفحات نتایج جست و جو قرار بگیرید.

9- تبلیغات ریتارگتینگ

تبلیغات ریتارگتینگ نوعی از روش‌های تبلیغات دیجیتال است. طی آن کاربرانی که در گذشته از وب سایت یا برنامه شما بازدید کرده باشند، هنگام مشاهده سایت‌ها و برنامه‌های دیگر تبلیغات شما را مجدد مشاهده می‌کند. این شیوه را هدف گیری مجدد نیز می‌نامند.

این روش یک تبلیغ عمومی نیست و کاربر تبلیغ خصوصی و شخصی سازی شده را مشاهده می‌کند. ساز و کار این روش معمولا بر اساس استفاده از کوکی است. زمانی که نام برند شما در مقابل چشم مخاطب باشد، به مرور به آن اعتماد خواهد کرد. به همین دلیل استفاده از ریتارگتینگ و مشاهده مجدد تبلیغ می‌تواند بسیار هوشمندانه مشتریان وفاداری را به سوی شما سوق دهد.

10- تبلیغات ایمیلی در تبیلغات دیجیتال

زمانی که شما با استفاده از ایمیل برای معرفی محصولات و کسب و کار خود استفاده می‌کنید در واقع از تبلیغات ایمیلی بهره برده اید. استفاده از ایمیل در تبلیغات دیجیتال بسیار رایج است.

ارسال ایمیل به منظور آگاه کردن مشتریان از تخفیفات و یا فروش‌های خاص، آموزش و دیگر خدمات انجام می‌شود. از آنجا که افرادی که در لیست مخاطبین شما وجود دارند، با رضایت خودشان ایمیل‌های شما را دریافت می‌کنند، می‌توان گفت، ارسال پیام شما از طریق ایمیل حتما مشاهده خواهد شد.

11- رپورتاژ

رپورتاژ نوع دیگری از تبلیغات دیجیتال است که به شیوه گزارش خبری و یا مقاله بیان می‌شود که در دید مخاطب در نگاه اول، تبلیغات کالا و یا خدماتی محسوب نمی‌شود. در واقع رپورتاژ نوعی آگهی متنی است که محصول و خدمات شما در ذهن مشتری تقویت می‌کند.

در تهیه رپورتاژ آگهی، می‌بایست متنی بدون طرف آماده شود. بعد از آماده سازی آگهی مورد نظر، در سایت‌ها و مجله و یا برنامه تلویزیونی منتشر می‌شود. رپورتاژ نویسی بسیار اهمیت داشته و تاثیر مستقیم در بازگشت سرمایه شما دارد. بنابراین نوشتن رپورتاژ را به متخصصین بسپارید.

DSP برای مدیریت تبلیغات دیجیتال

وجود روش‌ها و بسترهای مختلف تبلیغات، در تبلیغات دیجیتال مدیریت را برای صاحبان کسب و کار سخت می‌کند. امروزه برای مدیریت بهتر از اتوماسیون‌ها استفاده می‌کنند. برنامه‌هایی که بدون دخالت انسان و کاملا کامپیوتری، تبلیغات شما را هدفمند، مدیریت می‌کنند.

Demand-Side Platform) DSP) یک پلتفرم مناسب برای مدیریت تبلیغات دیجیتال شماست. در DSP تبلیغ دهندگان، در لحظه و به صورت آنی می‌توانند تبلیغات خود را مدیریت کرده و فضاهای نمایش تبلیغات را خریداری کنند. با استفاده از داده‌ها و گزارشاتی که پلتفرم DSP در اختیارتان قرار می‌دهد به راحتی می‌توانید تبلیغات خود را هدفمند و با برنامه ریزی انجام دهید.

بررسی داده‌ها باعث می‌شود شما با انتخاب زمان و موقعیت مناسب تبلیغات خود را ارائه دهید. این روش باعث موفقیت کمپین تبلیغاتی‌تان خواهد شد. پلتفرم DSP در بهینه کردن کمپین‌های تبلیغاتی بسیار موثر است.